AKADEMIA Z OKAZJI DNIA PATRONA SZKOŁY KAROLA GRZESIKA
Jak co roku w naszej szkole organizujemy akademię z okazji dnia patrona. W tym roku uroczystość przygotowała klasa 5c z panią Aleksandrą Ptasznik i panią Joanną Pyką.
Naszym patronem jest Karol Grzesik i zawsze staramy się przybliżyć jego sylwetkę wszystkim uczniom.
Karol Grzesik urodził się dokładnie 129 lat temu w maju. Zmarł również w maju jako ofiara zbrodni katyńskiej – było to 78 lat temu. Zbrodnia katyńska to inaczej zbrodnia wojenna, przeciw ludzkości i pokojowi. W 1940 r. rozstrzelano bardzo wielu Polaków.
Nasz patron był posłem, był marszałkiem Sejmu Śląskiego, był też burmistrzem Wielkich Hajduk . Został wybrany również na prezydenta naszego miasta.
Był również kapitanem rezerwy artylerii Wojska Polskiego. Kapitan to oficerski stopień wojskowy – najwyższy z korpusu oficerów młodszych. Niższym jest porucznik, a wyższym major. Artyleria, to obok piechoty i kawalerii, rodzaj wojska Sił Zbrojnych II Rzeczpospolitej
Karol Grzesik uczestniczył w trzech powstaniach śląskich.
Jako żołnierz uczestniczący w I wojnie światowej i powstaniec zdobył wiele odznaczeń, i chcielibyśmy o nich opowiedzieć.
KRZYŻ SREBRNY ORDERU VIRTUTI MILITARI NR 7558
Jest to najwyższe polskie odznaczenie wojenne, nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest jednym z najstarszych orderów wojennych na świecie. Ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. DEWIZA ORDERU BRZMI: HONOR I OJCZYZNA
KRZYŻ KOMANDORSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI
To drugie pod względem starszeństwa polskie, państwowe odznaczenie cywilne. Nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Odznaczenie ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 1921 roku.
KRZYŻ NIEPODLEGŁOŚCI Z MIECZAMI ( 1931) To odznaczenie dla osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Polski w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918- 1921. DEWIZA BRZMI: BOJOWNIKOM NIEPODLEGŁOŚCI
KRZYŻ WALECZNYCH Polskie odznaczenie wojskowe, ustanowione w 1920 roku, by nagrodzić czyny męstwa i odwagi wykazane w boju. Było to jedyne polskie odznaczenie wojskowe nadawane cudzoziemcom. Ciekawostka : najmłodszym odznaczonym krzyżem walecznych był 11-letni uczeń, harcerz Tadeusz Jeziorowski. Dostarczał on amunicję na barykady.
KRZYŻ NA ŚLĄSKIEJ WSTĘDZE WALECZNOŚCI I ZASŁUGI Ta srebrna odznaka na niebieskiej wstążce z białymi brzegami przeznaczona była dla powstańców śląskich.
ZŁOTA ODZNAKA HONOROWA LIGI OBRONY POWIETRZNEJ I PRZECIWGAZOWEJ I STOPNIA Liga miała na celu promowanie lotnictwa sportowego, komunikacyjnego i wojskowego, spadochroniarstwa, obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej w Polsce.
KRZYŻ ŻELAZNY II KLASY ( CESARSTWO NIEMIECKIE) To pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także sukcesy dowódcze.
ORDER ŚWIĘTEGO SAWY ( KRÓLESTWO SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW) Nadawane za zasługi cywilne, przede wszystkim na polu sztuki i działalności kościelnej .