• "Mistrz klawiatury 2018"

     • W miesiącu listopad br. w klasach 4-6 został przeprowadzony konkurs szybkiego pisania "Mistrz klawiatury 2018".
      Konkurs polegał na przepisaniu tekstu bezbłędnie w jak najkrótszym czasie.

      Wyniki konkursu:

      1. Fabian Henrisch - kl. 6B

      2. Zuzanna Lisiecka - kl. 6B

      3. Wojciech Świniarski - kl. 4D

     • Wszystkie dzieci Mikołaja kochają, wszystkie dzieci na Niego czekają.

     • Jak co roku, tak i tym razem Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już po ósmej zawitał do naszej szkoły. Dzieci aby godnie przyjąć gościa założyły najbardziej popularny atrybut świętego - czerwone czapki. Przybycie Mikołaja uświetniły występy - dzieci śpiewały dla niego piosenki. Niecierpliwe oczekiwanie na spotkanie z nim zostało nagrodzone, bowiem każdy otrzymał słodki prezent.  Okazało się też, że wszystkie dzieci były grzeczne i nikt nie dostał rózgi!!!

      Dziękujemy Święty Mikołaju.

      Wszystkie zdjęcia w linku poniżej:

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

     • Szanowni Państwo,

      W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka chcielibyśmy zaprosić Państwa do wyjątkowego świętowania tego dnia razem z UNICEF. 20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

      UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie nasze działania mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!

      Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest#GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia w Państwa placówce

     • Spotkanie ze Strażą Miejską

     • Z wielką troską dbamy o bezpieczeństwo naszych uczniów, dlatego 14 listopada uczniów klas 2a, 2b, 2c odwiedzili  funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy nie tylko ciekawie przedstawili swoją pracę ale przede wszystkim opowiedzieli o różnych niebezpieczeństwach. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały a także aktywnie brały udział w dyskusji o bezpiecznej drodze do szkoły. Miały okazję zobaczyć mundur oraz wyposażenie jakie funkcjonariusze noszą na co dzień. Na zakończenie spotkania otrzymały książeczki o tym jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Serdecznie dziękujemy Straży Miejskiej Miasta Chorzów :-).Uczniowie klas drugich z wychowawcami

     • "DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI W LICZBACH"

     • Z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny pt. "DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI W LICZBACH". Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności matematyczne przy rozwiązywaniu zadań związanych z historią naszego kraju. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

     • Dzień Regionów

     • W środę 30 października odbył się w naszej szkole kolejny konkurs związany z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Każda klasa miała zaprezentować wylosowany wcześniej region. Pojawiły się piękne plakaty, kolorowe stoiska i przepyszne potrawy regionalne. Mogliśmy skosztować m.in. śląskich krepli i kołocza, góralskich oscypków czy krakowskich obwarzanków. Uczniowie prezentowali także utwory muzyczne, scenki gwarowe i inne umiejętności. Niektórzy zaprezentowali stroje regionalne. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i zdobyli wiedzę na temat naszego kraju. Powstał również "Przewodnik po Polsce", który będzie można odnaleźć w szkolnej bibliotece.

       

      Więcej zdjęć w linku poniżej.

     • UWAGA! UWAGA! UWAGA! Bicie Rekordu w śpiewaniu Hymnu - najważniejsze wskazówki! Do dzieła!

     • Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zapraszają wszystkie  placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

     • Konkurs Biblijny

     • W czwartek 25 października odbył się etap szkolny XXIV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. Przebiegał pod hasłem: "Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą". W konkursie wzięło udział 30 uczniów z klas IV,V i VI. Najlepsi z nich będą reprezentowali naszą szkołę podczas etapu miejskiego.

     • DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

     • DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

      Jan Paweł II –Wielki Polak

      W dniu 17 X 2018 obchodziliśmy w szkole 40. rocznicę wyboru

      Jana Pawła II na papieża

      16 października 1978 – 16 października 2018

      Uroczystą akademię multimedialną  przygotowała klasa 5b i 1a pod kierunkiem

      p. Marii Zachary i p. Joanny Wyrębak . Uczniowie klas 4-6 wzięli ponadto udział

      w konkursie wiedzowym , a uczniowie klas 1-3  w konkursie plastycznym na portret Jana Pawła II.

      W sercach uczniów naszej szkoły jest wciąż żywa pamięć o naszym wielkim rodaku. Udowodnili to uczniowie wykazując się dużo wiedzą o życiu Jana Pawła II ,a także narysowali piękne portrety świętego. Rysunki były tłem i uzupełnieniem dekoracji

       z okazji tego święta. Okazało się także ,że nasze dzieci świetnie znają i pięknie śpiewają „Barkę” i przeboje zespołu Małe TGD, np.: ”Siedem”. Cała szkoła aktywnie uczestniczyła w akademii , śpiewając z występującymi wszystkie piosenki.

       

      Wyniki konkursów towarzyszących uroczystości zostaną wkrótce ogłoszone.

      Dnia 16 października 1978 roku z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Tłum zgromadzony na placu ze zdumieniem przyjął wiadomość, że nowym Ojcem Świętym został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Przyjął imię Jan Paweł II. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

      Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Następnego dnia, W homilii wygłoszonej podczas żałobnej mszy św. na Placu św. Piotra, kard. Angelo Sodano nazwał naszego rodaka "Wielkim". Sześć lat później Jan Paweł II został beatyfikowany, a świętym ogłoszono go w kwietniu 2014 roku.

     • "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

     • Klasa 2b,c i 3b  bierze udział w projekcie“Piękna nasza Polska cała”. Projekt ten powstał z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, kształtowanie tożsamości narodowej oraz uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Aby od najmłodszych lat rozbudzać w dziecku świadomość kim jest i skąd pochodzi, w realizację zadań projektowych zaangażowane zostały wszystkie grupy przedszkolne. Zachęcamy Rodziców do wsparcia działań projektowych, o których będziemy Państwa informować, udział w konkursach oraz uroczystościach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

     • "Nauka to przygoda"

     • Nauka to przygoda, lekcja z Tomaszem Zubilewiczem
      Zapraszamy do udziału w konkursie

       “Nauka to przygoda, lekcja z Tomaszem Zubilewiczem”.

      Nagroda główna dla klas IV-VIII oraz klas gimnazjalnych to 2-dniowy pobyt z noclegiem w Parku Nauki i Rozrywki dla całej klasy!

      Nieco młodszych nagrodzimy biletami do Parku Nauki i Rozrywki!

      Konkurs rozpoczyna się 29 października i odbywać się będzie za pośrednictwem Facebooka na nas

               Klasa 3b  już zgłosiła swój udział  - spróbujcie i wy !

     • DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

     • Dzień Wszystkich  Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.

      1 listopada  Kościół   wspomina nie tylko  oficjalnie uznanych  świętych,czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych , których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania.

      Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Już w średniowieczu (IX w.) w katolickiej Francji, a także u angielskich i niemieckich katolików, dzień 1 listopada obchodzony był jako uroczystość Wszystkich Świętych. Wszyscy święci byli zbawieni i w ludzkiej pamięci istnieli dzięki swoim dobrym uczynkom na ziemi, dlatego więc celebrowany był radośnie. Po dziś dzień odprawiający tego dnia nabożeństwa są ubrani w białe szaty mszalne. 
      Dzień Zaduszny, czyli właściwe Święto Zmarłych - przypadające 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego ponad sto lat później, w 998 r. Ten dzień był poświęcony zmarłym, których dusze mogąbyć zbawione dziękijałmużnie i modlitwom.

      Dla tych
      Którzy odeszli
      W nieznany świat,                       
      Płomień na wietrze
      Kołysze wiatr.
      Dla nich tyle kwiatów
      Pod cmentarnymmurem
      I niebo jesienne
      U góry.
      Dla nich
      Harcerskie warty
      I chorągiewek
      gromada,
      I dla nich ten dzień -
      Pierwszy dzień
      Listopada.                

       

                                  Joasia Tomeczek kl.5b

    • DUCH SKRZYNI I RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY
     • DUCH SKRZYNI I RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY

     • W czwartek 25 października 100 uczniów z klas 2 i 3 naszej szkoły miało okazję obejrzeć w Chorzowskim Centrum Kultury spektakl teatralny pt. „RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY”.

      Na spektakl dzieci zaproszone zostały przez panią Mirosławę Jurek i Sylwię Konieczną koordynatorki międzynarodowego projektu edukacyjnego „Kształty Europy w naszym plecaku”. Wspólnie   zrealizowaliśmy  jeden z celów projektu  jakim jest  poznanie bogactwa kulturowego Europy. Całość imprezy została sfinansowana z funduszu projektu.

       

     • "Podaruj znicz na Kresy"

     • 15 października zakończyliśmy szkolną zbiórkę zniczy w ramach akcji "Podaruj znicz na Kresy". Organizatorem akcji od 12 lat jest Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zebrane znicze, zapalone zostaną 1 listopada  na opuszczonych grobach naszych Rodaków pochowanych na starych nekropoliach w Borysławiu, w Chmielnickim, w Drohobyczu, we Lwowie, w Rudkach, w Samborze i w Stryju. W naszej szkole zebraliśmy około 150 zniczy. Uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w zbiórkę serdecznie dziękujemy.                                                                             

                                                                                                                                                   Klub wolontariatu

       

     • Europe Code Week 2018

     • Pięć zadan w 5 dni, to było naszym głównym celem i jednocześnie dało możliwość uczestnictwa w akcji dydaktycznej organizowanej przez EduSense. Wszystkie nasze raporty wydarzeń zostały zaakceptowane. Kodowanie dla najmłodszych i elementy programowania w klasach starszych, to już nasza szkolna tradycja. Zajęcia są ciekawe i rozwijają nasze zainteresowania infromatyczne.

      Z przyjemnością informujemy, że nasze działania w programie Europe Code Week 2018 zostały zrealizowane i zaakceptowane, o czym świadczą przyznane nam certyfikaty.

      Certyfikat 1

      Certyfikat 2

      Certyfikat 3

      Certyfikat 4

      Certyfikat 5

      Uczniowie klasy 5b znają już platformę edukacyjną CODE i potrafią się w niej odnaleźć. Młodsi koledzy i koleżanki zmierzyli się z czarodziejem BALTIE i kodowaniem na dywanie. "Starszaki" odkrywali  tajemnice Scratcha.

    • Spotkanie koordynatorów projektu w Orivesi
     • Spotkanie koordynatorów projektu w Orivesi

     • W dniach 8-12.10.2018 r. koordynatorzy projektu "Kształty Europy w naszym plecaku" spotkali się we Finlandii. Naszą szkołę reprezentowały panie Mirosława Jurek i Sylwia Konieczna.

      Cel spotkania: 
      - ocena dotychczasowych działań projektowych w każdej ze szkół z jednoczesnym powiązaniem ich ze wspólnymi zadaniami projektowymi;
      - upowszechnianie dotychczasowych wyników, 
      - aktualizacja i uszczegółowienie działań na następny rok szkolny;
      - video konferencja z nauczycielami, którzy nie uczestniczyli w wizycie;
      - podsumowanie i ewaluacja działań projektowych dla dzieci w trakcie wizyty szkolnej w Polsce;
      - ustalenie odpowiedzialności za poszczególne działania projektowe w bieżącym okresie.

     • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Nasza klasa zorganizowała VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole. W ciągu trzech dni każdy uczeń mógł sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia pisząc krótki test pisemny podczas przerw. Wszytkie bezbłędne odpowiedzi zostały nagrodzone odznakami experta tabliczki mnożenia. Dodatkowo chętni uczniowie mogli wziąść udział w konkursie plastycznym oraz konkursie tabliczki mnożenia w kategorii indywidualnej i międzyklasowej.