• Witaj Maj!

            W dniu dzisiejszym odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mija właśnie 233 lata od podpisania tego ważnego aktu prawnego Ważne informacje na temat tego święta przybliżyła nam klasa 8a. Przypomnieliśmy sobie, że Konstytucja trzeciomajowa została uchwalona jako pierwsza w Europie, a druga na świecie. 3 maja jest również świętem narodowym na Litwie.

            Reguły zawarte w Konstytucji z 3 Maja ustalały na nowo organizację państwa oraz ustanawiały prawa i obowiązki wszystkich obywateli. Konstytucja 3 maja wprowadzała liczne zmiany w prawie. Najważniejsze z nich to trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Poza tym nowa ustawa w znacznym stopniu ograniczała przywileje szlachty, zwłaszcza tej najbiedniejszej zwanej gołotą.

            W tworzeniu Konstytucji 3 Maja udział brało wiele, mniej lub bardziej znanych osób. Tymi najważniejszymi, którzy przyczynili się do spisania zawartych w niej treści byli:

            • Stanisław August Poniatowski król Polski w latach 1764 do 1795.

            • Stanisław Małachowski marszałek Sejmu i Referendarz wielki koronny.

            • Adam Naruszewicz biskup łucki i smoleński, ceniony historyk, publicysta i poeta.

            • Antoni Barnaba Jabłonowski kasztelan krakowski.

            • Ignacy Potocki marszałek wielki litewski.

            • Joachim Litawor Chreptowicz podkanclerzy litewski, osobisty przyjaciel króla Stanisława Poniatowskiego.

            Podczas uroczystości odśpiewano hymn Polski , a także znane pieśni patriotyczne. W klasach przygotowano gazetki podkreślające jak ważnym świętem jest dla wszystkich Polaków uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

             

          • 'NIE DAJ SOBIE W KASZĘ DMUCHAĆ' - warsztaty w klasach czwartych

            W życiu codziennym ciągle stykamy się z sytuacjami wymagającymi określenia granic między potrzebami własnymi a oczekiwaniami innych ludzi. Aby być w zgodzie ze sobą powinniśmy czasami powiedzieć nie. Dla wielu osób jest to problem, a my uczyliśmy się jak go rozwiązać na warsztatach razem z naszymi czwartoklasistami. W czasie ich trwania wraz z prowadzącym, Panem Sławomirem Piwowarkiem, zgłębliśmy tajniki sztuki komunikacji, rozpoznawaliśmy własne potrzeby i trenowaliśmy asertywne zachowania. Jak widać na zdjęciach, choć temat poważny, było wesoło.

          • Witaj wiosno!

            Do szkolnych tradycji należy powitanie wiosny. Chcemy być pewni, że w końcu do nas przyjdzie. Dzieci w swoich klasach przygotowywały się do tego wydarzenia. Takim właśnie sposobem kolorowy korowód przeszedł ulicami naszej dzielnicy.

          • Warsztaty Majsterkowo

            Dnia 15 marca klasa 1b wybrała się na warsztaty do supermarketu budowlanego "Castorama". Wykonaliśmy cudne skrzynki na narzędzia. Dzieci nauczyły się mierzyć, pracować wedłu ustalonego planu, dbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie wykonywanej pracy. Było szlifowanie, przybijanie gwoździ , czyli to , co pierwszaki lubią najbardziej.  Mieliśmy również okazję współpracować ze sobą. Nasze cudne skrzynki zabkierzemy do domu. 

          • Światowy Dzień Liczby Pi

            14 marca jest obchodzony Światowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie mogli wystartować w kilku konkursach. Odbył się konkurs na Pi ciasto. W tej kategorii I miejsce zdobyła Marta z 7 b, II miejsce Weronika z 6 a, III miejsce Agata z 7 a. Kolejnym konkursem był konkurs wiedzy matematycznej. Dwójki reprezentacji klasowych zmierzyli się z zadaniami matematycznymi. W tej kategorii I miejsce zdobyła klasa 8b, II miejsce 8 a, III miejsce 6 c, Następnie uczniowie mogli sprawdzić swoje siły w zapamiętywaniu rozwinięcia liczby Pi. I miejsce Maria z 8b, II miejsce Weronika z 6a i Maja z 7 a, III miejsce Alicja z 5 a. Ostatnim konkursem był konkurs plastyczny. Miejsce I Maja z klasy 5b, ll miejsce klasa 6 b, III miejsce Luna z klasy 4 a. Wszyscy uczniowie mieli okazję na lekcji stworzyć Pi grafy a na przerwach rozwiązać ciekawe rebusy. Na wszystkich uczestników czekały ciekawe i słodkie nagrody. Wszystkim uczestnikom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

          • Nasze lektury inaczej…

            Klasy czwarte i piąte przy okazji omawiania lektur zmierzyły się z tworzeniem Lapbooków. Tu liczyła się nie tylko wiedza, ale szczypta wyobraźni i artystycznego zacięcia. Lapbooki tworzone były w klasach czwartych do lektur Mikołajek i Pinokio i  w klasie 5a do Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa. Zobaczcie efekty ciężkiej pracy :)