W dniu dzisiejszym odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mija właśnie 233 lata od podpisania tego ważnego aktu prawnego Ważne informacje na temat tego święta przybliżyła nam klasa 8a. Przypomnieliśmy sobie, że Konstytucja trzeciomajowa została uchwalona jako pierwsza w Europie, a druga na świecie. 3 maja jest również świętem narodowym na Litwie.
Reguły zawarte w Konstytucji z 3 Maja ustalały na nowo organizację państwa oraz ustanawiały prawa i obowiązki wszystkich obywateli. Konstytucja 3 maja wprowadzała liczne zmiany w prawie. Najważniejsze z nich to trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Poza tym nowa ustawa w znacznym stopniu ograniczała przywileje szlachty, zwłaszcza tej najbiedniejszej zwanej gołotą.
W tworzeniu Konstytucji 3 Maja udział brało wiele, mniej lub bardziej znanych osób. Tymi najważniejszymi, którzy przyczynili się do spisania zawartych w niej treści byli:
-
Stanisław August Poniatowski król Polski w latach 1764 do 1795.
-
Stanisław Małachowski marszałek Sejmu i Referendarz wielki koronny.
-
Adam Naruszewicz biskup łucki i smoleński, ceniony historyk, publicysta i poeta.
-
Antoni Barnaba Jabłonowski kasztelan krakowski.
-
Ignacy Potocki marszałek wielki litewski.
-
Joachim Litawor Chreptowicz podkanclerzy litewski, osobisty przyjaciel króla Stanisława Poniatowskiego.
Podczas uroczystości odśpiewano hymn Polski , a także znane pieśni patriotyczne. W klasach przygotowano gazetki podkreślające jak ważnym świętem jest dla wszystkich Polaków uchwalenie Konstytucji 3 Maja.