• Zgrana klasa

• 12.04.2023 12:18
      • Zgrana klasa
      • Co to jest atmosfera w klasie? Co ją buduje? Atmosfera to nic innego jak relacje, jakie łączą uczniów między sobą, ale też uczniów i wychowawcę. Przy budowaniu dobrej atmosfery w klasie pamiętajmy o:

– współpracy,

– wzajemnym wsparciu

– braku niezdrowej rywalizacji

– braku plotek

– tym, by wszyscy uczniowie mieli poczucie równego traktowania

– codziennym praktykowaniu wdzięczności

– prawidłowej komunikacji

O atmosferę w klasie dbają wszyscy. Poniżej kilka działań, które mogą Ci pomóc zbudować w klasie dobry klimat:

wspólne wyjścia/wyjazdy – macie okazję poznać się w sytuacji mniej formalnej niż szkoła. Warto do takiego wyjazdu dobrze się przygotować, tj. mieć ze sobą kilka pomysłów na gry uczące współpracy, budujące komunikację i zaufanie do siebie nawzajem. Kilka gier możesz pobrać pod tym wpisem. Taki wyjazd, zrealizowany na początku roku szkolnego może być dobrą podstawą do rozpoczęcia procesu integracji Twojej klasy.

organizowanie życia klasy – spędzacie ze sobą bardzo dużo czasu, warto zadbać, by każdy czuł się dobrze, nie bał się przyjść do klasy. dobrym sposobem jest organizowanie spotkań okazjonalnych, uroczystości klasowych, np. Dzień chłopaka, ale też wspomniane śpiewanie grupowego Sto lat uczniom, którzy mają urodziny w danym miesiącu. Możecie też skorzystać z kalendarza świąt nietypowych, wybrać jedno święto w miesiącu np. 12 kwietnia przypada Światowy Dzień Czekolady. Czyż może być przyjemniejszy temat? Pomysłów jest mnóstwo, np. wybierzcie się klasą na gorącą czekoladę, albo przygotujcie ją sami w szkole, zróbcie konkurs na wiersz o czekoladzie, przygotujcie w domu czekoladowe smakołyki i przygotujcie klasowy poczęstunek.

gromadźcie klasowe wspomnienia – możecie prowadzić klasową kronikę, zrobić na dysku klasowy album ze zdjęciami, wygospodarować miejsce w waszej sali, gdzie będziecie umieszczać informacje o życiu waszej klasy. Cieszcie się i chwalcie grupowy sukcesami, ale też osiągnięciami pojedynczych uczniów.

rodzice – włącz rodziców w swój pomysł na pracę z klasą, opowiedz jakie masz cele, jakie działania wychowawcze będziesz realizować z klasą.

zadbaj o dobrą komunikację – w tym miejscu wspomnę o najistotniejszych, tj. każdy z was:

– mówi w swoim imieniu (komunikaty typu „Ja”),

– określa fakty, SWOJE emocje, oczekiwania

– przedstawia swoje zdanie, przy zrozumieniu stanowiska innych osób

– jest skoncentrowany na rozwiązaniu problemu

– może otwarcie wyrazić swoje zdanie, pomysł, poglądy

– jest empatyczny, tj. pamiętacie o potrzebach i uczuciach innych osób

– wyraża swoje opinie jako propozycje, jest otwarty i gotowy na sugestie i pomysły innych

O atmosferę w klasie dba każdy, kto w niej jest, więc pamietajcie, że w zgranym zepole dni w szkole są przyjemniejsze, a nauka sama wchodzi do głowy. :-)

Ciekawe propozycje zajęć : https://cdw.edu.pl/jak-zbudowac-zgrana-klase/