• ZROZUMIEĆ TRUDNE ZACHOWANIA NASTOLATKA
      • ZROZUMIEĆ TRUDNE ZACHOWANIA NASTOLATKA

      • 16.04.2020 15:51
      • To, czego młody człowiek doznaje w danym momencie, pozwala mu uczyć się nowych rzeczy i nabywać umiejętności oraz cech, które z powodzeniem będzie mógł wykorzystywać przez całe swoje życie. Do tego niezbędne są czasem ryzykowne zachowania, ciągły ruch i aktywność. Rolą dorosłych jest nie tyle odbieranie nastolatkowi możliwości wyrażania siebie, eksperymentowania i działania, ile stworzenie warunków, które pozwolą mu przeżyć i stać się źródłem rozwiązań w przyszłości.
      • Jak pomóc dzieciom i sobie odnaleźć się w trudnym okresie dorastania?


        1. Zrozumienie i empatia

        Dla nastolatków czas zmian, jakie zachodzą w ich życiu niezwykle trudny. Ich mózg oraz ciało znajdują się w fazie głębokich przemian. Jedno dziecko odczuwa zmiany zachodzące w swoim ciele i umyśle bardziej, inne mniej. Pewne elementy i formy zachowań pozostają jednak dla wszystkich jednakowe. Młodzi ludzie potrzebują zrozumienia ze strony swoich bliskich oraz poczucia, że to, co się z nimi dzieje i jakie przyjmują postawy, jest czymś zupełnie naturalnym i spotyka się ze szczerym zrozumieniem.

         

        2. Zdrowy dystans

        Kolejnym krokiem budowania dobrej relacji z dzieckiem, to nabranie zdrowego dystansu do tego co ono mówi i robi. I choć bywa to bardzo trudne i frustrujące, to warto jednak pamiętać, że nastolatek doświadcza wielkiego “remontu” w swoim mózgu, a struktury odpowiedzialne za świadome wyrażanie opinii czy emocji są u niego nadal niedojrzałe. Na osiągnięcie owej dojrzałości potrzeba po prostu czasu i cierpliwości.

         

        3. Brak oczekiwań

        Według badań nastolatkowie często nie są w stanie podejmować racjonalnych
        i odpowiedzialnych decyzji, ponieważ ich wybory mają podłoże emocjonalne. Ważne jest więc, aby otoczyć swoje dorastające dziecko bezwarunkową miłością, akceptacją i dać mu poczucie bezpieczeństwa, aby mimo nie zawsze przyjemnych następstw własnych działań nigdy nie bało się rozmawiać o tym, co czuje i czego doświadcza.


        4. Umiejętna komunikacja

        Postaraj się spędzić czas z dzieckiem bez ciągłego upominania, krytyki, porównywania, naciskania na coś, negowania, karania, wiecznych pretensji i krzyku. Kiedy nastolatek bombardowany jest niezliczoną ilością wewnętrznych bodźców i biologicznych zmian, a do tego otrzymuje kolejne negatywne komunikaty z zewnątrz, nadwyręża to jego wytrzymałość psychoemocjonalną. Może to spowodować, że wybuchy złości staną się jeszcze bardziej nasilone, a poczucie bezradności i braku zrozumienia wzmogą się.

         

        5. Autorytet osobisty

        Współpraca nastolatka z dorosłym opiera się na zaufaniu oraz szacunku. Budowanie więzi opartej na tych wartościach jest podstawą dotarcia do dziecka i wsparcia jego rozwoju.
        Pamiętajmy, że nastolatkowie nigdy nie naśladują wszystkich osób, lecz tylko te, które podziwiają, które są dla nich szczególnie ważne, z którymi czują się emocjonalnie związane.

         

        Podsumowując, drodzy rodzice i opiekunowie:

         

        -Kochajmy mądrze – stawiajmy granice naszym dorastającym dzieciom, to pomaga im uczyć się podejmować decyzje i być odpowiedzialnym za siebie w przyszłości


        -Akceptujmy uczucia, rozmawiajmy o emocjach, dawajmy dobry przykład

         

        -Uczmy samodzielności, to pozwoli, aby dziecko czuło się bezpiecznie i budowało właściwe poczucie wartości

         

        -Obserwujmy zmiany w zachowaniu, chwalmy i nagradzajmy kiedy to tylko możliwe

         

        Źródła:

        -https://dziecisawazne.pl/zachowanie-nastolatkow-a-zmiany-mozgu/

        -https://www.psychologlodz.info/zrozumiec-nastolatka/

        -https://swiadomaedukacja.pl/nie-pouczaj-wsluchaj-sie/?gclid=CjwKCAjwhOD0BRAQEiwAK7JHmNm4SseaGGjCSmQwDz7RF5SU-4x-g7eMa577SQK1qaefySFutMx04RoC51QQAvD_BwE

        http://www.poradnia.suwalki.pl/sites/all/files/Poradnik%20dla%20rodzicow%20JAK%20POMOC%20DZIECKU%20W%20PODEJMOWANIU%20DECYZJI%20DOTYCZACYCH%20KARIERY%20ZAWODOWEJ.pdf

        -http://mateusz.pl/mt/10lat/er-o.htm

        -http://spdavinci.pl/zrozumiec-trudne-zachowania-nastolatka/

      • Wróć do listy artykułów