• Szkoła zamknięta – jak dzieci mogą uczyć się w domu?  Lekcje nie muszą być przykrym obowiązkiem.
      • Szkoła zamknięta – jak dzieci mogą uczyć się w domu? Lekcje nie muszą być przykrym obowiązkiem.

      • 20.03.2020 12:25
      • Drodzy rodzice i opiekunowie!

        Szkoła zamknięta – jak dzieci mogą uczyć się w domu?

         

      • Czas, kiedy zajęcia w szkołach są obecnie zawieszone to czas, między innymi na aktywności edukacyjne– z pożytkiem dla dzieci i opiekujących się nimi rodziców. Edukacja w domu- ta samodzielna jak i ta z pomocą opiekunów- być może sprawi odkrycie nowych obszarów zainteresowań i pokaże, że nauka może być fajna.

        Oprócz wypełniania obowiązkowych materiałów: kart pracy, zadań czy też czytania lektur dostarczanych przez nauczycieli, warto dać dzieciom możliwość wyboru i sięgnięcia po to, co je interesuje. Wiele rzeczy dzieci mogą i potrafią zrobić samodzielnie. Można do tego wykorzystać atrakcyjne formy, np. strony i platformy edukacyjne, łamigłówki online itp.

                 Ministerstwo Edukacji poleca nie tylko platformy, w których znajdziemy szkolne lektury (https://lektury.gov.pl/) czy internetowy podręcznik (http://wlaczpolske.pl/), ale też stronę Centrum Nauki Kopernik (https://esero.kopernik.org.pl/), Gdzie znajdują się m.in. materiały i filmy edukacyjne.

        Młodszym dzieciom dedykuje się platformy edukacyjnych, które są łastwe w obsłudze, bezpieczne i najczęściej są darmowe - dzięki nim dziecko może poćwiczyć mnożenie (https://pl.khanacademy.org/), lub napisać wirtualne dyktando (https://dyktanda.online/app/).

         Hasztag #naukawdomu używany w popularnych mediach społecznościowych pomoże Wam odnaleźć materiały np. o tym,  jak poradzić sobie ze zdalnymi lekcjami, ale także wiele ciekawych propozycji zajęć online.

        Po za tym, dla abonentów serwisu Netflix, fajną opcją jest nauka poprzez film/bajkę /dokument. Zasoby tego typu serwisów są imponujące i wiele z nich może być dla całej rodziny prawdziwym odkryciem. Znajdziecie wśród nich filmy przyrodnicze, popularnonaukowe, pełne ciekawostek i faktów, ale także wartościowie bajki czy filmy animowane. Niektóre nie mają polskiego dubbingu, ale niech was to nie zniechęca – oglądanie filmów po angielsku mimochodem rozwija znajomość języka. A może się okazać, że dzieci rozumieją więcej, niż się spodziewają.

        Żrodła:

        https://www.juniorowo.pl/szkola-zamknieta-jak-dzieci-moga-uczyc-sie-w-domu-20-internetowych-zrodel-wiedzy-ktore-mozesz-wykorzystac/

        http://www.kopernik.org.pl/

        https://dziecisawazne.pl/czy-ogladajac-bajki-po-angielsku-mozna-nauczyc-sie-tego-jezyka/

         

      • Wróć do listy artykułów