• Informacje na temat świetlicy szkolnej.

• 25.10.2018 19:27
      • Informacje na temat pracy świetlicy szkolnej
      • Świetlica szkolna

Świetlica szkolna jest czynna od poniedziałku do piątku w  godzinach - od 7.00 do 16.30.Świetlica szkolna czynna jest w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkole zgodnie z kalendarzem roku szkolnego.

Szczegóły pracy naszych podopiecznych można śledzić na profilu Facebook

Kliknij :

Celem świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój dziecka, jego zainteresowań, uzdolnień i umiejętności.

- Realizacja zadań dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczych szkoły.

-Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno - moralnej (odpowiednie zachowanie w szkole, w domu i środowisku lokalnym)

- Organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.

- Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrabianie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy.

- Rozbudzanie i rozwój zainteresowań i zdolności oraz dociekliwości poznawczej.

- Propagowanie reguł komunikacji interpersonalnej oraz kształtowanie wrażliwości uczuciowej uczniów.

- Kształtowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia, budowanie motywacji do zachowań prozdrowotnych.

Zadania świetlicy:

1. Zapewnienie wychowankom opieki w godzinach 7.00-16.30.

2. Wytwarzanie dobrego klimatu do nawiązywania kontaktów dziecka z nauczycielem.

3. Opieka, pomoc i rada w każdej sytuacji , która przysparza dzieciom istotnych trudności..

4. Organizowanie odpoczynku czynnego, ruchu (jeśli to możliwe na świeżym powietrzu).

5. Organizowanie nauki i właściwej pomocy w odrabianiu zadań domowych.

6. Wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań poprzez dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji.

7. Organizowanie konkursów świetlicowych i szkolnych dających możliwość szerszego udziału

wychowanków w życiu szkoły oraz prezentacji na forum szkoły.

8. Stała systematyczna współpraca z rodzicami, wychowawcami i pedagogiem szkolnym.

9. Udział świetlicy w życiu społecznym szkoły i środowiska lokalnego

Zajęcia prowadzone w świetlicy są oparte o zatwierdzony na początku roku szkolnego plan pracy świetlicy. Tematyka zajęć uwzględnia kalendarzowy układ roku oraz wynikające z niego święta i uroczystości. Zajęcia świetlicowe mają zarówno charakter indywidualny, jak i grupowy i odbywają się zgodnie z dziennym rozkładem zajęć.

Wśród codziennych zabaw i zajęć tematycznych, realizowanych według tygodniowych planów pracy świetlicy, znajduje się wiele różnych form zajęciowych: gry i zabawy grupowe w świetlicy, zajęcia plastyczno- techniczne, zajęcia muzyczne (śpiewanie piosenek, słuchanie muzyki, zabawy przy muzyce), zajęcia stolikowe (gry planszowe, układanki, karty),zajęcia literackie (wspólne czytanie, opowiadanie treści, plastyczne przedstawianie utworów literackich),zajęcia audiowizualne (oglądanie bajek i filmów),zagadki, łamigłówki, zajęcia sportowe i ruchowe na świeżym powietrzu oraz na korytarzu szkolnym.

Uczniowie biorą udział w wielu konkursach organizowanych przez wychowawców świetlicy jak i konkursach międzyszkolnych.

Podczas przebywania w świetlicy dzieci odrabiają zadania domowe, odpoczywają oraz  biorą udział w  zabawach dowolnych według własnych zainteresowań. Nauczyciele świetlicy w swojej pracy zwracają uwagę na kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych drogą bez przemocy, panowania nad emocjami, jak również na upowszechnienie zasad kultury osobistej. Wdrażają uczniów do przestrzegania regulaminu świetlicy i starają się wyrobić u dzieci nawyk utrzymywania porządku i troski o wspólne zabawki i wyposażenie świetlicy.

Uczniowie przebywający w świetlicy podzieleni są na stałe grupy, które przebywają po zajęciach szkolnych w przydzielonych salach.