• Szkoła marzeń- sukcesem ucznia, rodzica i nauczyciela

• 19.08.2018 11:54
      • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji informuje, że wyżej wymieniony wniosek  w dniu 25 października 2016 r. został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej”

•

W ramach projektu, kilkuosobowe grupy nauczycieli szkoły podstawowej wezmą udział w pięciodniowych wyjazdach szkoleniowych do Portugalii. Szkolenie będzie polegało na obserwacji regularnych zajęć lekcyjnych i zajęć dodatkowych w szkole partnerskiej oraz na wymianie doświadczeń celem wspólnego uczenia się. Bezpośredni kontakt z portugalskimi nauczycielami umożliwi uczestnikom projektu zapoznanie się ze strukturą i organizacją systemu edukacji, organizacją pracy szkoły i jej wyposażeniem, sposobami pracy z uczniami słabymi i zdolnymi oraz poznanie mentalności tamtejszej społeczności, jej stylu życia i zwyczajów.Uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi metodami usprawniania pracy szkoły i kadry nauczycielskiej, z technikami i metodyką pracy z uczniami słabymi i zdolnymi oraz z uczniami o specjalnych potrzebach. Istotnym elementem wymiany międzynarodowej będzie aspekt językowy, czyli możliwość nauki języków obcych, głównie angielskiego. Głównym celem projektu jest pomoc w zdobywaniu i praktycznym wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych kadry nauczycielskiej, rozwój osobisty. W konsekwencji projekt przyczyni się do poprawy jakości nauczania i organizacji w szkołach m.in. poprzez wprowadzenie nowych metod pracy z uczniami słabymi i uzdolnionymi. Projekt odpowiada na potrzebę podniesienia jakości nauczania oraz zapewnienia słabszym uczniom lepszych wyników w nauce, a w rezultacie zapewnienia im lepszego startu w życiu, natomiast uczniom zdolnym umożliwi rozwój zainteresowań, zmotywuje do samodzielności, podejmowania inicjatyw oraz do sprawdzania swojej wiedzy w konkursach, olimpiadach i projektach międzynarodowych. Celem wizyty jest również wzbogacenie warsztatu dydaktyczno-wychowawczego nauczycieli poprzez wymianę doświadczeń dydaktycznych oraz obserwacje warunków i organizacji pracy w szkole partnerskiej. Zdobyte doświadczenia posłużą do opracowania strategii podnoszenia jakości pracy szkoły i rozwoju społeczno-edukacyjnego uczniów słabych i uzdolnionych. Pomoc ta stanie się nieodzowna w zapewnieniu równowagi szans dla jednych i drugich. Mamy nadzieję na poznanie i zastosowanie nowych metod współpracy z rodzicami uczniów, uwrażliwienia ich na potrzeby dzieci, zmobilizowanie ich do działań wspierających rozwój ich dzieci we wszelkich aspektach, a jednocześnie danie im perspektyw na pełne i aktywne uczestnictwo w życiu europejskiego społeczeństwa. Niezwykle ważnym aspektem naszego projektu jest również edukacja wielokulturowa, która doprowadzi do zrozumienia przez nauczycieli różnorodności kulturowej, da możliwość poznania specyfiki pracy w grupach wielonarodowościowych, które przygotują nas do pracy z dziećmi różnych kultur i narodowości w naszej szkole ( w trakcie wizyt projektowych). Przez oddziaływanie pedagogów zmieni się również nastawienie naszych uczniów i ich rodziców, a szkoła stanie się prawdziwie europejską placówką europejską. Kilkunastoosobowa grupa nauczycieli weźmie udział w kursach doskonalących, które pozwolą im w pełni skorzystać z szkoleniowej oferty edukacyjnej współczesnej Europy. Potrzeby dla wszystkich grup:

1. poznanie systemu kształcenia praktycznego przygotowującego do jak najlepszego wykonywania zawodu nauczyciela w wymiarze europejskim,

2. skonfrontowanie wiedzy i umiejętności pedagogicznych w przygotowywaniu nauczyciela do wykonywania zawodu w zmieniającej się rzeczywistości społecznej szczególnie w obszarze odmienności kulturowej i etnicznej dzieci,

3. poznanie innych metod pracy z dziećmi, w tym ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi,

4. Zapoznanie się z kulturą kraju i regionu,

5. doskonalenie sprawności językowej,

6. nawiązanie formalnych i nieformalnych kontaktów,

7. Poznanie metod pracy z dziećmi zaburzonymi emocjonalnie lub sprawiającymi trudności wychowawcze,

8. Doskonalenie warsztatu pracy w zakresie wykorzystania technologii informacyjnej, tworzenia gier edukacyjnych, programowania, nowych aplikacji dających możliwość pracy z uczniem na różnych poziomach

Infromacje o realizacji projektu