• "DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI W LICZBACH"

     • Z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny pt. "DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI W LICZBACH". Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności matematyczne przy rozwiązywaniu zadań związanych z historią naszego kraju. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

     • Dzień Regionów

     • W środę 30 października odbył się w naszej szkole kolejny konkurs związany z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Każda klasa miała zaprezentować wylosowany wcześniej region. Pojawiły się piękne plakaty, kolorowe stoiska i przepyszne potrawy regionalne. Mogliśmy skosztować m.in. śląskich krepli i kołocza, góralskich oscypków czy krakowskich obwarzanków. Uczniowie prezentowali także utwory muzyczne, scenki gwarowe i inne umiejętności. Niektórzy zaprezentowali stroje regionalne. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i zdobyli wiedzę na temat naszego kraju. Powstał również "Przewodnik po Polsce", który będzie można odnaleźć w szkolnej bibliotece.

       

      Więcej zdjęć w linku poniżej.

     • UWAGA! UWAGA! UWAGA! Bicie Rekordu w śpiewaniu Hymnu - najważniejsze wskazówki! Do dzieła!

     • Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zapraszają wszystkie  placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

     • Konkurs Biblijny

     • W czwartek 25 października odbył się etap szkolny XXIV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. Przebiegał pod hasłem: "Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą". W konkursie wzięło udział 30 uczniów z klas IV,V i VI. Najlepsi z nich będą reprezentowali naszą szkołę podczas etapu miejskiego.

     • DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

     • DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

      Jan Paweł II –Wielki Polak

      W dniu 17 X 2018 obchodziliśmy w szkole 40. rocznicę wyboru

      Jana Pawła II na papieża

      16 października 1978 – 16 października 2018

      Uroczystą akademię multimedialną  przygotowała klasa 5b i 1a pod kierunkiem

      p. Marii Zachary i p. Joanny Wyrębak . Uczniowie klas 4-6 wzięli ponadto udział

      w konkursie wiedzowym , a uczniowie klas 1-3  w konkursie plastycznym na portret Jana Pawła II.

      W sercach uczniów naszej szkoły jest wciąż żywa pamięć o naszym wielkim rodaku. Udowodnili to uczniowie wykazując się dużo wiedzą o życiu Jana Pawła II ,a także narysowali piękne portrety świętego. Rysunki były tłem i uzupełnieniem dekoracji

       z okazji tego święta. Okazało się także ,że nasze dzieci świetnie znają i pięknie śpiewają „Barkę” i przeboje zespołu Małe TGD, np.: ”Siedem”. Cała szkoła aktywnie uczestniczyła w akademii , śpiewając z występującymi wszystkie piosenki.

       

      Wyniki konkursów towarzyszących uroczystości zostaną wkrótce ogłoszone.

      Dnia 16 października 1978 roku z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Tłum zgromadzony na placu ze zdumieniem przyjął wiadomość, że nowym Ojcem Świętym został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Przyjął imię Jan Paweł II. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

      Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Następnego dnia, W homilii wygłoszonej podczas żałobnej mszy św. na Placu św. Piotra, kard. Angelo Sodano nazwał naszego rodaka "Wielkim". Sześć lat później Jan Paweł II został beatyfikowany, a świętym ogłoszono go w kwietniu 2014 roku.

     • "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

     • Klasa 2b,c i 3b  bierze udział w projekcie“Piękna nasza Polska cała”. Projekt ten powstał z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, kształtowanie tożsamości narodowej oraz uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Aby od najmłodszych lat rozbudzać w dziecku świadomość kim jest i skąd pochodzi, w realizację zadań projektowych zaangażowane zostały wszystkie grupy przedszkolne. Zachęcamy Rodziców do wsparcia działań projektowych, o których będziemy Państwa informować, udział w konkursach oraz uroczystościach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

     • "Nauka to przygoda"

     • Nauka to przygoda, lekcja z Tomaszem Zubilewiczem
      Zapraszamy do udziału w konkursie

       “Nauka to przygoda, lekcja z Tomaszem Zubilewiczem”.

      Nagroda główna dla klas IV-VIII oraz klas gimnazjalnych to 2-dniowy pobyt z noclegiem w Parku Nauki i Rozrywki dla całej klasy!

      Nieco młodszych nagrodzimy biletami do Parku Nauki i Rozrywki!

      Konkurs rozpoczyna się 29 października i odbywać się będzie za pośrednictwem Facebooka na nas

               Klasa 3b  już zgłosiła swój udział  - spróbujcie i wy !

     • DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

     • Dzień Wszystkich  Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.

      1 listopada  Kościół   wspomina nie tylko  oficjalnie uznanych  świętych,czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych , których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania.

      Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Już w średniowieczu (IX w.) w katolickiej Francji, a także u angielskich i niemieckich katolików, dzień 1 listopada obchodzony był jako uroczystość Wszystkich Świętych. Wszyscy święci byli zbawieni i w ludzkiej pamięci istnieli dzięki swoim dobrym uczynkom na ziemi, dlatego więc celebrowany był radośnie. Po dziś dzień odprawiający tego dnia nabożeństwa są ubrani w białe szaty mszalne. 
      Dzień Zaduszny, czyli właściwe Święto Zmarłych - przypadające 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego ponad sto lat później, w 998 r. Ten dzień był poświęcony zmarłym, których dusze mogąbyć zbawione dziękijałmużnie i modlitwom.

      Dla tych
      Którzy odeszli
      W nieznany świat,                       
      Płomień na wietrze
      Kołysze wiatr.
      Dla nich tyle kwiatów
      Pod cmentarnymmurem
      I niebo jesienne
      U góry.
      Dla nich
      Harcerskie warty
      I chorągiewek
      gromada,
      I dla nich ten dzień -
      Pierwszy dzień
      Listopada.                

       

                                  Joasia Tomeczek kl.5b

    • DUCH SKRZYNI I RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY
     • DUCH SKRZYNI I RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY

     • W czwartek 25 października 100 uczniów z klas 2 i 3 naszej szkoły miało okazję obejrzeć w Chorzowskim Centrum Kultury spektakl teatralny pt. „RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY”.

      Na spektakl dzieci zaproszone zostały przez panią Mirosławę Jurek i Sylwię Konieczną koordynatorki międzynarodowego projektu edukacyjnego „Kształty Europy w naszym plecaku”. Wspólnie   zrealizowaliśmy  jeden z celów projektu  jakim jest  poznanie bogactwa kulturowego Europy. Całość imprezy została sfinansowana z funduszu projektu.

       

     • "Podaruj znicz na Kresy"

     • 15 października zakończyliśmy szkolną zbiórkę zniczy w ramach akcji "Podaruj znicz na Kresy". Organizatorem akcji od 12 lat jest Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zebrane znicze, zapalone zostaną 1 listopada  na opuszczonych grobach naszych Rodaków pochowanych na starych nekropoliach w Borysławiu, w Chmielnickim, w Drohobyczu, we Lwowie, w Rudkach, w Samborze i w Stryju. W naszej szkole zebraliśmy około 150 zniczy. Uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w zbiórkę serdecznie dziękujemy.                                                                             

                                                                                                                                                   Klub wolontariatu

       

     • Europe Code Week 2018

     • Pięć zadan w 5 dni, to było naszym głównym celem i jednocześnie dało możliwość uczestnictwa w akcji dydaktycznej organizowanej przez EduSense. Wszystkie nasze raporty wydarzeń zostały zaakceptowane. Kodowanie dla najmłodszych i elementy programowania w klasach starszych, to już nasza szkolna tradycja. Zajęcia są ciekawe i rozwijają nasze zainteresowania infromatyczne.

      Z przyjemnością informujemy, że nasze działania w programie Europe Code Week 2018 zostały zrealizowane i zaakceptowane, o czym świadczą przyznane nam certyfikaty.

      Certyfikat 1

      Certyfikat 2

      Certyfikat 3

      Certyfikat 4

      Certyfikat 5

      Uczniowie klasy 5b znają już platformę edukacyjną CODE i potrafią się w niej odnaleźć. Młodsi koledzy i koleżanki zmierzyli się z czarodziejem BALTIE i kodowaniem na dywanie. "Starszaki" odkrywali  tajemnice Scratcha.

    • Spotkanie koordynatorów projektu w Orivesi
     • Spotkanie koordynatorów projektu w Orivesi

     • W dniach 8-12.10.2018 r. koordynatorzy projektu "Kształty Europy w naszym plecaku" spotkali się we Finlandii. Naszą szkołę reprezentowały panie Mirosława Jurek i Sylwia Konieczna.

      Cel spotkania: 
      - ocena dotychczasowych działań projektowych w każdej ze szkół z jednoczesnym powiązaniem ich ze wspólnymi zadaniami projektowymi;
      - upowszechnianie dotychczasowych wyników, 
      - aktualizacja i uszczegółowienie działań na następny rok szkolny;
      - video konferencja z nauczycielami, którzy nie uczestniczyli w wizycie;
      - podsumowanie i ewaluacja działań projektowych dla dzieci w trakcie wizyty szkolnej w Polsce;
      - ustalenie odpowiedzialności za poszczególne działania projektowe w bieżącym okresie.

     • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Nasza klasa zorganizowała VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole. W ciągu trzech dni każdy uczeń mógł sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia pisząc krótki test pisemny podczas przerw. Wszytkie bezbłędne odpowiedzi zostały nagrodzone odznakami experta tabliczki mnożenia. Dodatkowo chętni uczniowie mogli wziąść udział w konkursie plastycznym oraz konkursie tabliczki mnożenia w kategorii indywidualnej i międzyklasowej.

     • Dzień Chłopaka

     • Szkolna tradycja

      W naszej szkole 28 września obchodzono Dzień Chłopaka.

      Przybliżmy sobie historię tego święta.

      Dzień Chłopca powstał , prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia. "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago.Ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy, obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men's Day czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia.Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić ten dzień. Większość źródeł podaje 30 września ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".

      Wszystkim chłopcom życzyliśmy :Uśmiechu na twarzy a w sercu radości,spełnienia marzeń- wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopaka :) .

     • BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE

     • BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej. Podjęte działania są odpowiedzią na ogromny sukces dwóch edycji projektu BohaterON – włącz historię!, a w szczególności reakcją na rosnące zainteresowanie prowadzonymi w ramach akcji działaniami edukacyjnym

      i.

      Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych, symbolicznych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju.

      Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

     • Narodowe czytanie

     • W poniedziałek 10 września wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy- Narodowe Czytanie. Jest ona prowadzona od 2012 roku i polega na tym, żeby jak najwięcej osób w Polsce czytało wybraną książkę. W tym roku było to "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. 

      Podczas spotkania klas IV-VI został uroczyście odczytany list Pana Prezydenta RP, a następnie przedstawiciel nauczycieli odczytał początek książki. Na kolejnych lekcjach czytaliśmy kolejne fragmenty.

      Otrzymaliśmy również pamiątkową pieczęć akcji.

     • Rok szkolny 2018/2019 już się rozpoczął !

     • Dnia 3 września rozpoczął się kolejny rok szkolny. Edukacyjną przygodę rozpoczęły trzy klasy pierwszaków. Życzymy wszystkim samych sukcesów ;)

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019- klasy II-VI

     • Spotykamy się 3 września 2018r.

      8:00 - Msza Św. w Kościele Parafialnym

       

      Zbiórka w klasach kl.2-6 godzina 9.10

      klasa 2a sala nr 5

      klasa 2b sala nr 10

      klasa 2c sala nr 3

      klasa 3a sala nr 14

      klasa 3b sala nr 13

      klasa 4a sala nr 11          wych. mgr Agnieszka Nowotarska -Barczak

      klasa 4b sala nr 1            wych. mgr Anna Krawczyk

      klasa 4c sala nr 2            wych. mgr Ewa Zuber

      klasa 4d sala nr 22          wych. mgr Monika Wojdylak

      klasa 5a sala nr 12

      klasa 5b sala nr 20

      klasa 5c sala nr 21

      klasa 5d sala nr 24

      klasa 6a sala nr 25

      klasa 6b sala nr 15

      klasa 6c sala nr 23

      W nowym roku szkolnym życzymy Wam wielu sukcesów zdobytych

      w miłej i serdecznej atmosferze!

     • Rozpoczęcie roku szkolnego dla klas pierwszych

     • odbędzie się 3 września o godzinie 11.00  (zbiórka w salach)

      Klasa 1a wych. mgr Joanna Wyrębak s. nr 11

      Klasa 1b wych. mgr Izolda Biniarz –Koszembar s.4

      Klasa 1c wych. mgr Beata Grzelczyk s.2